Mall BNCS Badge

Leading the way with Dianthus

British National Carnation Society

The following lists are of cultivars which are acceptable on the showbench for BNCS organised shows.  These lists can be used by affiliate societies if they wish in fact we would encourage them to do so.  The aim is that everyone will know where to place their exhibits which can only be a good thing for all.

Please check these lists as we add new cultivars

BORDERS CLASSIFICATIONS

White/Cream Self

Scarlet/Crimson Self

Pink/Salmon/Rose/Cerise Self

Yellow/Apricot/Orange Self

Mauve/Purple/Lavender Self

Any Other Ground Self

White Ground Fancy

Yellow Ground Fancy

Any Other Ground Fancy

White Ground Picotee

Yellow Ground Picotee

Any Other Ground Picotee

Heavily Scented

Bofield Antonietta

Bookham Spice

Edenside White

Eudoxia

John Thurstan

Nichola Ann

Spinfield Snowflake

Urpeth Diane Hammerton

Welton White

White Champagne

Whitesmith

Alfriston

Braeside Crimson

Countess of Lonsdale

Crimson Comet

Flanders

Grace's Scarlet Clove

Kathleen Hitchcock

Moor Simply Red

Richard Pollackl

Royal Mail

Scarlet Fragrance

Show time

Spinfield Crimson

Spinfield Leslie's Scarlet

Welton Red

Bookham Peach

Chesswood Laura Chow

Spinfield Christine Anne

Eileen Neal

Chesswood Margaret Alison

Mary Conlon

Mystic Sunset

Pink Nuffield

Spinfield Party Dress

Welton Pink

 

Chesswood Lidgett Yellow

Clunie

Golden Cross

Lemon Dip

Lustre

Pennine Reflection

Robert Douglas

Sunray

Mystic Mel

Pennine Purple

Vintage Special

Billie Boy

Belle of Bookham

Elizabeth Ruby

Grey Dove

Maise Neal

Spinfield Grey

Alfred Galbally

Alice Forbes Improved

Annie Conlon

Carnival

Chesswood Dorothy Cottam

Chesswood Phil Dalby

Chesswood Sairah Nisa

Chesswood Wycoller

Egret

Elizabeth Nelson

Emjay

Forest Princess

Graham's Fancy

Harkell Special

Irene Della Torre

Isobel Kennedy

Jean Knight

Jill Ann

Kinnaird

Margaret Stewart

Urpeth Carol Anne

Robert Smith

Merlin Clove

Rudheath Ruby

Andrew Morton

Baron Mystic

Grangeburn

John Wood

Ken Stubbs

Mystic Dawn

Peter Gould

Show Girl

Spinfield Joy

Yellow Alice Forbes

A. A. Saunders

Avis

Bofield Claire

Border Raider

Braeside Boy

Butterfly

Fireglow

Forest Glow

Forest Sprite

Kathleen Sharp

Leslie Rennison

Lord Nuffield

Mike Briggs

Peter Wood

Sandra Neal

Ann S Moore

Chesswood Barbara Arif

Eva Humphries

Lucy Hogg

Mary Robertson

Moor Maurice Richardson

Natalie Saunders

Pennine Charisma

Pennine Dazzler

Pennine Una

Rudheath Pixie

Eileen Galbally

Bens Croft

Bofield Emily

Hannah Louise

Pennine Dancer

Pennine Legend

Pennine Treasure

Jane Coffey

Margaret Bingham

Pennine Alazar

Graces Scarlet Clove

Merlin Clove

Bookhan Spice

Caroline Clove

Ailsa Clove

Leslie Rennison

Vintage Special

Pinks Classifications PF Classifications

To be updated